PlaceAbonament.pl

Stacje telewizyjne dostępne w Polsce za darmo w ramach abonamentu

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce została uruchomiona 30 września 2010 roku. Pierwszy etap prac związany z nadawaniem trzech multipleksów, czyli MUX zakończył się 1 października 2012 roku. Natomiast wyłączenie dotychczas obowiązującej telewizji analogowej nastąpiło 31 lipca 2013 roku.

Od 2015 roku z naziemnej telewizji cyfrowej korzysta 15,9 mln odbiorców.

Pierwszy multipleks – MUX 1 – kanały tematyczne

Kanały te nadawane są w paśmie UHF, a po raz pierwszy widzowie mogli rozpocząć z nich korzystanie 14 grudnia 2011 roku. Wśród nich można wymienić:

TTV – dostępny od 2 stycznia 2012 roku. Jest to kanał ogólnotematyczny zapewniający widzom rozrywkę. Jego właścicielem jest Grupa TVN i Stavki. Programami, które widzowie mogą kojarzyć z tej stacji jest „Druga Twarz” oraz „Kossakowski. Inicjacje”.

Polo TV – rozpoczęła działalność 7 maja 2011 roku. Jej właścicielem jest Telewizja Polsat. Głównie można słuchać na niej muzyki disco polo.

Eska TV – właścicielem kanału jest Telewizja Polsat, a jego start miał miejsce 28 maja 2009 roku. Proponuje widzom muzykę rozrywkową, przede wszystkim pop.

ATM Rozrywka – dostępna jest od 1 sierpnia 2012 roku. Należy to ATM Grupy S.A. oraz do Telewizji Polsat. Widzowie mogą oglądać tu programy rozrywkowe oraz seriale, m.in. „Świat według Kiepskich’, „Miodowe lata” czy „Awantura o kasę”.

TV Trwam – właścicielem kanału jest Fundacja Lux Veritatis, a działa on od 12 czerwca 2003 roku. Jest to kanał religijny i publicystyczny.

TVP ABC – kanał Telewizji Polskiej dedykowany dla dzieci. Działa od 15 lutego 2014 roku.

Fokus TV – właścicielem kanału jest Telewizja Polsat i Grupa ZPR Media S.A. Działa on od 28 kwietnia 2014 roku i proponuje programy o tematyce edukacyjno-poznawczej i filmowej.

Stopklatka TV – działa od 15 marca 2014 roku i należy do Kino Polska TV S.A. oraz SPI International Polska. Jest to kanał filmowy.

Drugi multipleks – MUX 2 – kanały tematyczne

Działa od 30 września 2010 roku. W jego ramach widzowie mogą oglądać największe stacje komercyjne w Polsce:

Polsat – stacja działa od 5 grudnia 1992 roku i jest pierwszym komercyjnym kanałem, który otrzymał koncesję na ogólnopolskie nadawanie programów. Stanowi naturalną konkurencję dla Telewizji Polskiej.

Super Polsat – stosunkowo nowy kanał telewizyjny, ponieważ powstał 2 stycznia 2017 roku i należy do Telewizji Polsat. Zastąpił Polsat Sport News. Programami, które można tu oglądać są przede wszystkim powtórki programów emitowanych na co dzień w głównym Polsacie m.in. „Taniec z gwiazdami”, „Must Be the Music” czy „Przyjaciółki”.

TVN – jest dostępny od 3 października 1997 roku i należy do Discovery. Zaraz obok Polsatu największa stacja komercyjna w Polsce.

TVN7 – kanał o profilu rozrywkowo-filmowym. Od 2019 roku wdrożono nowy plan rozwoju stacji poprzez proponowanie autorskich seriali, zamiast jedynie powtórek programów emitowanych w głównej stacji TVN. Jednym z nich jest serial „Zakochani po uszy”, a także reality show „Big Brother”.

TV Puls – jest to polska telewizja komercyjna, która swój pierwszy kanał uruchomiła 18 marca 2001 roku. Początkowo miała to być telewizja familijna, ale z biegiem czasu stała standardowym kanałem rozrywkowym.

TV Puls 2 - jest to polska telewizja komercyjna, która działa od 19 lipca 2012 roku. Można na niej oglądać m.in. „13 posterunek”, „JRG w akcji” czy „Alwin i wiewiórki”.

TV4 – kanał działa od 1 kwietnia 2000 roku i należy do Telewizji Polsat.

TV6 – polska stacja telewizyjna, której właścicielem jest Telewizja Polsat. Działa od 30 maja 2011 roku. Emitowane są na niej seriale animowane, programy rozrywkowe, a także amerykańskie reality show.

Trzeci multipleks – MUX 3 – kanały TVP i tematyczne kanały Telewizji Polskiej

27 października 2010 roku został uruchomiony multipleks z programami należącymi do Telewizji Polskiej:

TVP1 HD – pierwotnie kanał pojawił się 25 października 1952 roku jeszcze w wersji czarnobiałej, a od 10 stycznia 2011 roku dostępny jest w wersji HD. Najbardziej znanymi programami stacji są „Teleekspres”, „Klan” oraz „Jaka to melodia”.

TVP2 HD – pierwsza wersja kanału pojawiła się 2 października 1970, a od 1 czerwca 2012 roku kanał nadawany jest w jakości HD. Początkowo retransmitowano tu wybrane programy nadawane na TVP1, ale z czasem rozpoczął się nowy kierunek rozwoju stacji stawiający na własne produkcje, takie jak „Pytanie na śniadanie”, „M jak miłość” czy „Na dobre i na złe”.

TVP Info – stacja powstała 7 października 2007 roku, a od 30 września 2016 roku jest nadawana w wersji HD. Jest typowym ogólnopolskim kanałem informacyjnym.

TVP 3 (Regionalna) – pierwsza emisja miała miejsce 3 marca 2002 roku. Kolejne zmiany został wprowadzone 2 stycznia 2016 roku. Można tutaj śledzić informacje regionalne z całej Polski.

TVP Kultura – kanał jest dostępny od 24 kwietnia 2005 roku i proponuje tematy kulturalne związane z teatrem, filmem, muzyką i innymi dziedzinami sztuki.

TVP Historia – kanał powstał 3 maja 2007 roku i można w nim zobaczyć polskie i zagraniczne programy związane z historią.

TVP Sport – został uruchomiony 18 listopada 2006 roku. Kanał sportowy, który od 22 grudnia 2018 roku ma wersję HD i jest dostępny za darmo. Prezentowane są na nim najważniejsze wydarzenia sportowe, mecze oraz programy o tematyce sportowej.

Ósmy multipleks – MUX 8 – 6 kanałów tematycznych

Ten multipleks pojawił się 1 sierpnia 2016 roku. Jego operatorem jest firma Emitel. Proponuje następujące programy:

TVP Sport HD (ten sam kanał jest na MUX 3) – kanał sportowy należący do Telewizji Polskiej o tematyce sportowej, który od 12 stycznia 2014 roku jest dostępny w wysokiej rozdzielczości.

TVP Rozrywka – wystartował 15 kwietnia 2013 roku i należy do Telewizji Polskiej. Kanał o tematyce rozrywkowej proponuje programy kabaretowe, seriale oraz talk show, m.in. „Dzięki Bogu już weekend”, „Kabaretowy Klub Dwójki” czy Koło fortuny”. Zwykle pojawiają się tu powtórki programów nadawanych na głównych kanałach TVP1 i TVP2.

Metro – kanał działa od 2 grudnia 2016 roku i należy do Dicovery. Proponuje tematykę filmowo-serialową oraz programy dokumentalne.

Zoom TV – należąca do Kino Polska TV S.A. stacja działa od 25 października 2016 roku i ma charakter uniwersalny. Można tu oglądać różne dokumenty, polskie kabarety oraz programy lifestylowe, a także filmy fabularne.

Nowa TV – Grupa ZPR Media S.A. i Telewizja Polsat 9 listopada 2016 roku uruchomiły stację o charakterze uniwersalnym, na której można oglądać m.in. programy kabaretowe.

WP – kanał powstał z inicjatywy Wirtualnej Polski Holding S.A. i działa od 2 grudnia 2016 roku. Dostępne są tu programy informacyjne, magazyny poranne, seriale oraz programy rozrywkowe i publicystyczne.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat programów nadawanych na poszczególnych multipleksach (również tych które nie są ogólnodostępne) możesz to zrobić tutaj.